Used 2016 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 299RE Travel Trailer
A Must See!
This Wildwood Heritage Glen travel trailer offers everything you need to enjoy spending time away from home. Model 299RE provides triple slide-outs for added interior space, a rear entertainment layout, and a front private bedroom with direct access to the full bath next door.
The Wildwood Heritage Glen 299RE travel trailer by Forest River offers a rear entertainment center and triple slides.
As you enter the model to the left is a corner linen cabinet, pantry, three burner range, microwave, and double kitchen sink. One slide offers theater seating. The rear wall has an entertainment center with a fireplace below. The other slide has a tri-fold sofa and u-dinette. Next to the dinette is a refrigerator.
The side aisle bathroom has a toilet, radius shower, sink, and medicine cabinet. There is a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The bedroom offers a wardrobe slide, a comfortable queen bed and a nightstand on one side of the bed and a wardrobe on the other side.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as a large exterior pass thru storage, and much more.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 7765
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| GVWR | 9530 lbs |
| Dry Weight | 7439 lbs |
| Cargo Capacity | 2091 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | gas/electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60LBS |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | electric/gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


