Used 2016 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 302FK Travel Trailer
2 A/C UNITS! Call Chet or Robbie Today! 520-423-0404The Wildwood Heritage Glen 302FK travel trailer by Forest River offers a front kitchen and double slides.
As you enter the front entrance, to the right is the kitchen with a double kitchen sink, microwave, three burner range, and large pantry. The slide has a refrigerator, dinette, and tri-fold sofa. Next to the sofa you will find an entertainment center. On the opposite side, in the living area there are two lounge chairs and an end table.
The bathroom has a radius shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
As you enter the bedroom you will find a king bed slide. Across from the bed there is a large wardrobe, and a private entrance outside.
There are plenty of overhead cabinets inside the trailer as well as exterior storage.
You can even choose an optional exterior kitchen with a sink, and refrigerator, and plus much more.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $5,005
Sale Price: $24,990
Stock# RV0794A
Interior Color: Cognac, Granite
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Cognac, Granite |
| Hitch Weight | 1060 lbs |
| Dry Weight | 7344 lbs |
| Cargo Capacity | 2516 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TWBF25GU010777 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


