Used 2016 Forest River RV Wildwood X-Lite 232RBXL Travel Trailer
Model 232RBXL features a handy wardrobe to your immediate left as you step inside. Straight ahead a convenient location for a full bath including a toilet, radius shower, and lavatory with overhead medicine cabinet.
To the right of the entry door there is a cabinet with counter-top space, and the kitchen area. Here you will find an L-shaped counter with double sinks, a three burner range with overhead microwave oven, and a refrigerator for your perishables. Opposite enjoy dining at the slide out u-shaped dinette. This can easily be transformed into added sleeping space when needed at night.
There is a 56" sofa across the front area of this Wildwood X-Lite model that also features two end tables. You can comfortably enjoy the entertainment center just off the u-shaped dinette slide. When night falls and you are ready for bed you can open up the Murphy bed behind the sofa and sleep comfortable with storage on either side.
This unit also features a front pass-through compartment for all of your outdoor camping gear, and so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 1076-25B
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| GVWR | 7620 lbs |
| Dry Weight | 4772 lbs |
| Cargo Capacity | 2848 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 4X4TWDY2XG7352183 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


