Used 2016 Grand Design Imagine 2600RB Travel Trailer
Step inside model 2600RB and find a rear bath to your immediate left. Here you will find a 30" x 36" shower, linen cabinet, toilet, and vanity with sink, plus overhead storage. The bathroom features a space saving sliding door.
Straight in from the entry door you can enjoy theater seating or an optional tri-fold sofa that slides out along with a u-shaped dinette, or an optional free standing table with chairs. There is also a removable ottoman for when you want to kick back and relax watching your favorite shows on the 32" LED TV found in the entertainment center to the right of the door.The tri-fold sofa choice and the u-shaped dinette can also offer additional sleeping space for overnight guests.
To the right of the entry door beyond the entertainment center including storage space in a handy wardrobe and pantry find the kitchen area where you can easily whip up light meals and snacks for your family and friends. There is a refrigerator that includes a pet dish beneath for easy access. You will also find a three burner range with overhead microwave oven, and a large sink for doing the dishes. Another skylight over the kitchen area brings in a lot of natural light.
The front features a spacious bedroom with a queen size bed, dual bedside wardrobes for storage, plus more in the overhead cabinets.
On the outside of this unit you will find plenty of storage for all of your outdoor gear in the drop frame pass-through compartment so you can keep things tucked away when not in use.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 96204
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GREY
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 591 lbs |
| GVWR | 6995 lbs |
| Dry Weight | 5497 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 573TE3029G3401341 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


