Used 2016 Gulf Stream RV Ameri-Lite 259BH Travel Trailer
This Ameri-Lite travel trailer model 259BH by Gulf Stream is almost identical to the 255BH. The main difference is that this model features a front queen walk-around bed with storage on both sides.
Step inside and notice the front bedroom to your right. There is a queen size walk-around bed with shirt closet and wardrobe, plus upper shelf above the bed. There is a curtain available which can be pulled to provide more privacy at night.
The sofa and booth dinette slide provide ample seating and a lot of foot traffic space inside the unit when it is fully extended. The kitchen is featured on the opposite side and provides everything needed to cook meals and snacks for your whole bunch. There is a refrigerator, pantry, three burner range, plus double sink for cleanup, and overhead storage for dishes and things.
The rear corner features a set of double bed bunks, and the opposite corner features a convenient toilet and tub/shower with a separate sink, and more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UT240997
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| Dry Weight | 4970 lbs |
| Cargo Capacity | 2850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 1NL1GTL23G1120680 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


