Used 2016 Gulf Stream RV BT Cruiser 5230 Motor Home Class C
Clean, well-maintained 24’7” Class B+ motorhome built on the reliable Ford E-350 chassis. This is an ideal size for state parks, easy driving, and first-time RV owners who want something manageable without giving up comfort.
This unit has NEW TIRES and has been recently serviced
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $21,429
Sale Price: $34,995
Stock# SKU-17369
Chassis: Ford E-350
Exterior Color: White/Tan
Interior Color: Tan
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Tan |
| Exterior Color | White/Tan |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 225/75/16 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Generator | 4.0kW Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 84951 |
| Engine | 5.4L |
| Chassis | Ford E-350 |
| Horsepower | 255 hp |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Wheelbase | 168 in |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 350 ft-lb |
| Refrigerator Type | Absorption |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 10 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FL9GDC23893 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

