Used 2016 Gulf Stream RV Conquest Lite 268BH Travel Trailer
This Conquest Lite travel trailer model 268BH by Gulf Stream features dual entry for easy access, a single slide for more walking around room, a rear set of double size bunks the kiddos will enjoy, and a private front bedroom for the owner!
Step inside and notice the private front bedroom to your right. There is a queen size bed with wardrobes on either side of the bed and dual entry into the bedroom from the living space, plus an overhead shelf for additional storage needs.
The sofa and booth dinette slide provide ample seating and help to open up the living space when it is fully extended. You can enjoy the entertainment center along the interior center wall from anywhere in the combined kitchen and living room.
The kitchen is featured on the opposite side of the slide out and provides everything needed to cook meals and snacks for your whole bunch. There is a refrigerator, pantry, three burner range, and a l-shaped counter with a double sink for easy cleanup, and overhead storage for dishes.
The rear corner features a set of double size bunk beds, and the opposite corner features a convenient toilet, tub/shower, and sink. A wardrobe is just outside the interior bathroom door. The bathroom also has a private exterior entrance door which makes it convenient to just step inside the bathroom from the outside instead of walking through the whole trailer.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# UT980794
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| Dry Weight | 5220 lbs |
| Cargo Capacity | 1940 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 1NL1GTM27H1124764 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


