Used 2016 Gulf Stream RV Innsbruck Lodge Series 406FLR Destination Trailer
Destination Under 20KEnter through the sliding patio doors and see a spacious kitchen area straight ahead. There is a counter peninsula with overhead storage, and a double kitchen sink close to the end of the peninsula. There is a slide out three burner range with overhead microwave oven, and a residential refrigerator for your perishables. The interior wall of the kitchen features a floor to ceiling pantry storage, plus an appliance center with overhead storage.
Heading towards the rear of the park model find a side aisle bath with an angled shower, toilet, wardrobe, and vanity with sink.
The very rear of the park model offers a king bed slide out with an overhead shelf on one side, and a vanity with a TV stand, dual wardrobes, and a private entry door on the other side.
Back up front to the right of the patio doors enter into a spacious front living area with a slide out hide-a-bed sofa and two lounge chairs on your immediate right. The front wall features an entertainment center plus storage, and the opposite slide out offers a flip sofa with storage above, and a free standing dinette with chair, plus more!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 20303
Interior Color: Coastal, Seahawk, Night Sky, Mineral
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Coastal, Seahawk, Night Sky, Mineral |
| Hitch Weight | 1570 lbs |
| GVWR | 11790 lbs |
| Dry Weight | 10504 lbs |
| Cargo Capacity | 1286 lbs |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Double Door Refrigerator with Freezer |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1NL1GTV2XG1120303 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


