Used 2016 Heartland Big Country 3650 RL Fifth Wheel
You will enjoy the wide open living space in this Big Country fifth wheel model 3650RL by Heartland RV. Featuring triple slides, a king size bed, and a convenient kitchen island.
Step inside and notice a small closet to the left of the door. Around the corner there is a slide out with a table and four chairs, plus two deluxe swivel rocker recliners with overhead storage. You can also choose the optional theater seats instead.
Along the rear wall you will find a sofa with overhead cabinets the entire width of the unit.
Opposite the door side is a large room length slide that features an entertainment center with flat screen TV and optional fireplace for those cool chilly nights when you want to stay indoors. There is also a pantry, counter space on either side of a three burner range, and a double door refrigerator. Additional counter space can be found along the interior wall with storage below, and the kitchen island also provides more prep space, a double sink, as well as more storage.
Head up the steps to a front master bedroom and side aisle bath. The bath is on your left at the top of the stairs featuring a shower, toilet, vessel sink, and large linen storage cupboard.
The front private bedroom offers a king bed slide, or optional queen, a closet with sliding doors including storage drawers and space to hang your clothes. There is another storage closet that has been prepped for a washer and dryer if you wish to add, and another bit of storage with a dresser and cabinet along the wall opposite the bed, plus so much more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# P311322
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2350 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12575 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | LT235/85R16-G |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 5SFBG3922GE311322 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


