Used 2016 Heartland Gateway 3650 BH Fifth Wheel
This Gateway bunkhouse fifth wheel 3650 BH by Heartland RV features everything you need to camp comfortably with a larger family. This unit features FIVE slides, a bunkhouse that the kids will love, one and a half baths, and an outside camp kitchen, plus more!
Step inside and see just how roomy this unit is. You will find the kitchen to the left inside the main entry door. There is a refrigerator, three burner range, and pantry slide out. An L-shaped counter top peninsula with two stools and double kitchen sink give it a galley kitchen feel. You will also find a TV located above the counter that can be viewed from any of the seating across the room.
The opposite slide features a large u-shaped dinette for meal times along with a sofa. There is a second sofa along the interior living area wall that provides overhead cabinets for your things.
Head to the rear of this fifth wheel and find a large private bunkhouse that the kids will want to claim for their own. There is a slide out trundle bed with flip-up bunk above on the right. A removable counter area can be found to the left of the door. There is a bank of drawers with cabinets in the left slide with a third bunk above. Along the outside rear wall you have cabinets and storage shelves, plus a place to add a TV if you like. There is also a half bath off the bunkhouse with toilet, sink, and private entry door.
Back to the front take two steps up to a front bath and master suite. The bath features a tub/shower, toilet, and vanity with sink.
The private front bedroom features a slide out queen size bed, or you can choose an optional king size bed, nightstands, dresser along the opposite wall, and a wardrobe with sliding doors for your clothing and more. There is also a closet that has been prepped for a washer and dryer as well.
On the outside enjoy a rear side camp kitchen with sink, refrigerator, stove top, and so much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# UT3000268
| Sleeps | 8 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2020 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 13025 lbs |
| Cargo Capacity | 2427 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFSG4125GE302907 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


