Used 2016 Heartland North Trail 29RETS King Travel Trailer
This Heartland North Trail travel trailer offers everything you need to enjoy spending time away from home. Model 29RETS provides triple slide outs for added interior space, a rear entertainment layout, and a front private bedroom with direct access to the full bath next door.
Step inside and notice how convenient the bathroom is located. No running through the unit when enjoying the great outdoors. There is an angled shower, linen cabinet, toilet, and sink with storage above. The sliding door inside the bath leads directly into the front master suite.
In the front bedroom you will enjoy a spacious room with slide out wardrobe, bedside closet on one side, and an overhead cabinet for your things as well. Enjoy a good nights sleep on the king bed. A flat screen TV is mounted on the interior bedroom wall opposite the bed for easy viewing.
To the left of the main entrance find a storage area just inside the door. Once inside further notice the slide out u-shaped dinette with overhead storage. You can easily enjoy dining here at mealtime, and it also makes for great seating to enjoy conversations or television watching with the front entertainment center, or even extra sleeping space at night with the table folded down.
Opposite the u-shaped dinette find a slide out sofa with storage above, and a refrigerator, plus three burner range. The L-shaped counter features a double sink along the interior wall and another side features a couple of bar stools so the cook in the family can enjoy a little company while whipping up snacks and light meals as you travel, plus so much more!
This model is also available in the Caliber Edition.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $2,000
Sale Price: $9,995
Stock# 304439
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 725 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 6905 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5SFNB3426GE304439 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


