Used 2016 Heartland North Trail 34RBQS King Travel Trailer
This North Trail king travel trailer model 34RBQS by Heartland RV offers quadruple slides, a rear private bunkhouse, a convenient kitchen island, and an outdoor kitchen that the chef in the family will love.
Step inside and notice how open the living and kitchen areas are with dual opposing slides. There is a refrigerator and three burner range, plus counter space and storage above. There is also a kitchen island with double sinks for easy prep work and cleaning up.
A convenient closet can be found just inside the entry door and you will also find a flat screen TV on an angle that can easily be viewed from any of the seating in the room.
The slide opposite the door features a large sofa with overhead storage and a dining table for meals.
Head toward the front to your right and find a complete bath with angled shower, toilet, and sink. There is a second bath entry door that leads into the front bedroom.
The bedroom can also be accessed from the hall. Inside find a slide out wardrobe for clothing storage, a queen size bed and more storage above and along side the bed on the road side too.
The rear bunkhouse offers a private space for the kids or extra guests to enjoy. There is a slide out on the right with lower sofa cushions and an upper hinged bunk. On the left find a double sized bunk above the outdoor kitchen that the chef in the family will truly love, plus so much more!
This model is also available in a Caliber Edition.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $8,149
Sale Price: $16,850
Stock# 2136B
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 7905 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5SFNB3629GE311706 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


