Used 2016 Heartland Oakmont 390MBL Fifth Wheel
Step inside and head left to the front kitchen and living area combined featuring a slide out dining table with four chairs, and two lounge chairs as well. Along the rear wall enjoy added seating with a sofa that stretches the entire width of the space. There are also two end tables and overhead cabinets for stowing away your things.
The kitchen area features a slide out pantry, a 16 cu. ft.refrigerator, three burner range, counter space, and second pantry. There is a convenient island which provides a double sink and added counter space. This slide also contains the living room entertainment center with large flat screen LED TV.
Just off the kitchen there is a space with dual sliding doors. Inside find a sofa slide out with overhead storage. Opposite is plenty of storage cabinets, plus a flat screen TV. Above this room you can enjoy loft space for the kids or extra guests. The ladder is found in the hall to the right of the entry door.
To the right of the main entry just beyond the loft ladder you will find a complete bath and a front master bedroom. The bathroom features a large shower, toilet, vanity with sink including overhead storage, and a linen cabinet.
The front bedroom features a king bed slide, a dresser opposite for clothing and things, plus a front wardrobe including sliding doors, and a corner closet, and so much more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 318885
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 2580 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 13576 lbs |
| Cargo Capacity | 1876 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFBG4224GE318885 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


