Used 2016 Highland Ridge RV Open Range Roamer RT292RLS Travel Trailer
Step inside model RT292RLS and notice the convenient location of the complete bath directly across the hall. Inside there is an radius shower, toilet, sink, and a linen cabinet.
To the left of the entry find the kitchen where you can enjoy cooking for your family. There is a slide out refrigerator, three burner range with overhead microwave oven, pantry for your non-perishables, and the kitchen island. The island has a double sink, plus added counter space for food prep and more. The kitchen slide also features an entertainment center and fireplace.
The slide opposite the door side features a dining table with four chairs, and theater seating for two with cup holders and overhead storage. Along the rear wall find a sofa with end tables and storage above that stretches across the rear wall.
In front enjoy a relaxing space to catch a great nights sleep on a queen size bed with dual nightstands and overhead storage, and a slide out wardrobe along the curb side, plus an additional smaller wardrobe along the inside wall. At the foot of the bed is additional storage cabinets and drawers.
There is also an outdoor kitchen which features a refrigerator, single sink, and two burner range top, plus much much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $2,500
Sale Price: $15,987
Stock# 917-25C
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 960 lbs |
| GVWR | 10400 lbs |
| Dry Weight | 8370 lbs |
| Cargo Capacity | 2030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 58TTL3520G5023741 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


