Used 2016 Jayco Greyhawk 31DS Motor Home Class C
As you enter the 31DS Greyhawk motor home by Jayco, you will notice to the right there is a sofa, and a cab-over bunk with a TV overhead cabinet. The booth dinette and refrigerator are on a slide, which helps to open up the floorplan. You will see that the double kitchen sink, microwave, and three burner range are on an l-shaped counter. There is a pantry next to the sink.
The bathroom has a toilet, linen cabinet which is great for storing towels or toiletries, corner shower, sink, and medicine cabinet. You can enter the bedroom from either the hallway or the bathroom. The bedroom is spacious with the queen size bed, nightstand, and two wardrobes. One of the wardrobes is on a slide, which provides more space in the bedroom.
You can choose as an option an entertainment center. Outside you will enjoy all of the exterior storage compartments, plus the 16' awning which provides protection from the sun or rain.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $65,291
Sale Price: $47,423
Stock# 6CR244
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 1 |
| Engine | Triton 6.8L EFI V10 |
| Chassis | Ford E450 |
| VIN | 1FDXE4FS7GDC26244 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


