Used 2016 Jayco Jay Feather X213 Expandable
Cabelas
The Jay Feather X213 expandable by Jayco offers bunk beds and a rear king bed slide.
As you enter, to the right is a wardrobe and a set of bunks along the front wall.
Next to the bunks, the bathroom has a toilet, sink with additional countertop, and a tub/shower.
Along the road side you will find a refrigerator, pantry, and a sofa. The opposite side has a dinette, TV shelf, microwave, three burner range, and a kitchen sink.
The rear king bed slide includes overhead cabinets at the head of the king bed. If you need some privacy, there is with a curtain between to close off the bed area from the living/dining space.
Outside you will find exterior storage and a bicycle storage door underneath the bunks, plus much more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 10183-A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 460 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4330 lbs |
| Cargo Capacity | 1170 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| VIN | 1UJBJ0BL4G1J30249 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


