Used 2016 Jayco Jay Flight 29RKS Travel Trailer
Great Couples Trailer!
This 2016 Jayco Jay Flight 29RKS is a perfect couple’s camper. Offering tons of space and seating. Come see the Jayco difference in person in this campsite ready unit!
You can easily entertain guests inside the 29RKS Jay Flight travel trailer by Jayco. With a rear kitchen you can easily fix meals and snacks and still be a part of the conversation in the main living area.
Stepping inside the travel trailer, to the left there are two lounge chairs. The opposite side of the travel trailer has a slide with a dinette or an optional free-standing table and chairs, and a sofa or an optional hide-a-bed. Next to the slide there is an entertainment center.
The kitchen is in the rear of the trailer. There is a l-shaped counter with a double kitchen sink. Along the rear wall there is a three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. Overhead cabinets in the kitchen can be used to store dishes.
As you proceed toward the front of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a linen cabinet, corner shower, sink, and toilet.
You can enter the front bedroom from either the hallway or from the bathroom. The bedroom has a queen bed and wardrobes on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the trailer as well as exterior storage. You can even choose an optional patio door in place of the standard door, and more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $1,984
Sale Price: $16,995
Stock# LI1006A
Interior Color: Cashew, Coffee, Shadow, Minera
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Cashew, Coffee, Shadow, Minera |
| Hitch Weight | 815 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 7425 lbs |
| Cargo Capacity | 2075 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 1UJBJ0BRXG1TA0078 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


