Used 2016 Jayco Jay Flight 33RBTS Travel Trailer
There is so much space inside the 33RBTS Jay Flight travel trailer by Jayco! Since this trailer has a private rear bunk house your kids can bring along a friend, or your guests can have their own space.
Stepping inside the travel trailer, to the right is a handy closet and an entertainment center.
The kitchen and living area features double slides that open up this area like you are at home. On the road side wall there is a slide out booth dinette or choose a table with chairs, and a sofa or choose a hide-a-bed.
On the opposite side you will pass a kitchen island with a double sink as you head towards the kitchen amenities. There is a three burner range, refrigerator, and a pantry on the second slide in this area. A hutch and overhead cabinets are next to the slide making this a dream kitchen on wheels.
Heading towards the front, there is a side aisle bath on your right. The bathroom has a corner shower, sink, medicine cabinet, and a toilet.
The front master bedroom includes a comfortable queen bed, two wardrobes, one on either side, and an overhead cabinet above the bed.
The private rear bunk house features a slide out dinette with a top bunk on one side, and a bunk bed with storage below as well as a bunk above on the opposite side. The rear wall includes an entertainment center that is sure to be a popular spot on a rainy day. A wardrobe is just inside the bunk house door.
You will find plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as exterior storage. Outdoors there is even an outside kitchen which features a refrigerator, sink, overhead cabinets, and a pull-out two burner range, plus much more inside and outside this trailer!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 27887RB
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 870 lbs |
| GVWR | 10750 lbs |
| Dry Weight | 8310 lbs |
| Cargo Capacity | 2440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| VIN | 1UJBJ0BT0G1T90213 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


