Used 2016 Jayco Jay Flight Jay Flight 29BHDS Travel Trailer
The 29BHDS Jay Flight travel trailer by Jayco offers sleeping space for nine people, as well as an outside kitchen, and an inside kitchen island.
As you enter the trailer, to the right you will find a front bedroom with a queen bed and wardrobes on either side of the bed, and an overhead cabinet above the bed.
The main living area has a slide with a refrigerator, three burner range, and a microwave. Next to the slide you will find a pantry/wardrobe. On the opposite side of the trailer the slide has a u-dinette and a sofa or you can choose an optional hide-a-bed sofa. Adjacent to the slide there is an entertainment center, and a bench/storage area. In the middle of the kitchen you will find an island with a double kitchen sink.
The bathroom is in the rear of the trailer. Inside the bathroom there is a shower, sink, medicine cabinet, and toilet. You will also find a private entrance door leading outside from the bathroom.
For more sleeping room there is a set of double bunk beds which allows sleeping space for four people!
Outside you will find exterior storage, an outside kitchen with a refrigerator, microwave, and two burner range, and a 20' awning, plus more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 10121-A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 765 lbs |
| GVWR | 9750 lbs |
| Dry Weight | 7275 lbs |
| Cargo Capacity | 2475 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 72 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| VIN | 1UJBJ0BS4G1T30295 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


