Used 2016 Jayco Melbourne 24K Motor Home Class C - Diesel
See just how fun traveling and camping across the country can be in the Jayco Melbourne 24K class C diesel motor home! This model features double slides, and plenty of interior storage space for all of your gear.
As you enter the motor home, to the right there is a 32" TV. Along the front cab you can find additional sleeping space with the cab-over bunk. In place of the cab-over bunk you can choose to have an optional front entertainment center.
The kitchen area has a dinette slide with an overhead cabinet. At night convert the dinette into a bed. On the opposite side of the motor home find a flip-up counter, single sink, two burner range, microwave, overhead cabinet where you can store dishes, and 8 cu. ft. refrigerator.
In the bathroom area you will find a toilet and shower. Around the corner there is a sink, and medicine cabinet.
Retreat to the rear bedroom for a good nights sleep on the queen bed. You will find that the slide helps to open up the floor space in the room. There is also a nightstand, and wardrobe. An additional wardrobe can be found at the foot of the bed, across from the bathroom sink.
Outside there is exterior storage and a 14' awning, plus more!
FAMILY-OWNED AND OPERATED SINCE 96'. BUY WITH CONFIDENCE FROM A DEALERSHIP THAT SERVICE WHAT WE SELL AND WHERE CUSTOMER SERVICE IS #1 BEFORE, DURING, AND AFTER THE SALE!!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 5347
Chassis: Mercedes
Exterior Color: Soft Sand Standard, 3 choices
Interior Color: Grand Tan, Glorious Grey
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Grand Tan, Glorious Grey |
| Exterior Color | Soft Sand Standard, 3 choices |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 84066 |
| Engine | V-6 Turbo 188 hp |
| Chassis | Mercedes |
| Horsepower | 188 hp |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | Electric |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC2G9645347 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


