Used 2016 Jayco Melbourne 24K Motor Home Class C - Diesel
A Fuel Efficient Mercedes Benz 16-18 MPG! Double Slideout with a Walkaround Queen Bed!A Fuel Efficient Mercedes Benz 16-18 MPG! Double Slideout with a Walkaround Queen Bed! This is a great 2016 Jayco Melbourne 24K, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets and comes backed with a clean vehicle history report.
Call us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. Mercedes Benz 3.0 litre turbo diesel
2. 325 lb ft of torque or power to maintain speed in mountainous grades
3. 188 horsepower
4. 5 Speed Transmission with grade braking capability
5. Factory Installed tow package, 5000 lbs
Includes the following factory installed options:
1. Dinette
2. Stabilizer jacks
3. Queen bed
4. Cab blinds
5. Swivel driver and passenger seats
6. Front overhead cap with bunk
7. Convection microwave
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 26 gallon fuel capacity
2. 12 gallon LP capacity
3. 6 gallon water heater
4. 30 amp electrical service
5. 13500 BTU high efficiency air conditioning system
6. 14 ft awning
7. 100ah Lithium Battery
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory in Forest City, Iowa!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 521260B
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: Blue Tattoo Premium Full Body Automotive Paint
Interior Color: Grand Tan
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | Grand Tan |
| Exterior Color | Blue Tattoo Premium Full Body Automotive Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Generator | Clean Burning CumminsOnan 3,600 watt Microquiet LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 61111 |
| Engine | Mercedes-Benz 3L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | 3 |
| Torque | 325 ft-lb |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 9.8 gal |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC0G9676922 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


