Used 2016 Jayco North Point 341RLTS Fifth Wheel
Step inside and see just how convenient vacationing will be. There are dual slides in the combined kitchen and living space which feature a slide out dining table with four chairs, plus theater seating and storage to your immediate left. Adjacent find additional seating and sleeping space with a tri-fold hide-a-bed and ottoman. Here you will see overhead storage the entire width of the unit to help keep things neat and organized.
The slide opposite the door side provides an entertainment space with lift TV and fireplace below to enjoy from any seating in the room. This slide also contains a food pantry for dry and canned good storage, a three burner range with overhead microwave oven, and a 12 cu. ft. refrigerator. There is also a kitchen island that features added counter space, plus a double kitchen sink, and more storage. You will also find cabinetry along the interior living room wall with counter and storage space for dishes and things.
Head up the steps to the front master bedroom and bath. The bath is on the left at the top of the steps up and includes a corner shower, toilet, and vanity with sink, plus an overhead medicine cabinet. A second sliding bath door leads directly into the front master which allows easy access to the bedroom wardrobe which is attached to the queen bed slide out.
In the front bedroom enjoy a great nights rest on the queen or king bed provided. There is a chest of drawers opposite the bed and also has a TV cabinet above. There is also a smaller chest on one side of the bed where the other side features a shelf. A walk-in closet provides ample storage for all of your hanging clothes, and there is a separate storage closet that has been prepped for a washer and dryer if you choose to add the convenience.
On the outside you will find storage for your outdoor gear, plus a 15' awning just outside the entry door. A second optional 11' awning can be added along with a Tailgate TV option, plus so much more.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $49,644
Sale Price: $39,900
Stock# CTLU0097
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 9 ft |
| Hitch Weight | 2460 lbs |
| GVWR | 14995 lbs |
| Dry Weight | 12125 lbs |
| Cargo Capacity | 2870 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 1UJCJ0BV8G1LU0097 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


