Used 2016 Jayco Redhawk 29XK Motor Home Class C
The Redhawk 29XK motor home by Jayco features a rear bedroom and a single slide.
As you enter the motor home, to the left is a nice counter area, double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The slide has a sofa with an overhead cabinet above the sofa, and a u-dinette.
In the bathroom you will find a private toilet area with a sink. Across the hall there is the shower.
The rear bedroom is very spacious and has a comfortable queen bed, nightstand, and wardrobe.
In the front of the motor home, you will also find a cab over bunk and an overhead TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home as well as exterior storage. You are also sure to enjoy the 16' awning and the shade it provides from the outside elements, and more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# C3880
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | Triton 6.8L 305HP |
| Chassis | Ford E450 |
| VIN | 1FDXE4FS9GDC23880 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


