Used 2016 Jayco Seneca 36FK Motor Home Class C - Diesel
The Seneca 36FK class C diesel motor home by Jayco offers a fireplace with 50" TV, two slides, rear bedroom, and an outside entertainment center.
As you enter the model, to the right is counter space, a double kitchen sink, microwave, three burner range, refrigerator, and a pantry. The cab-over queen bed and storage on either side of the bed come in handy for extra guest. In the main living area you will also find a slide with a dinette ensemble and a sofa. Along the interior wall there is a fireplace and 50" TV for your enjoyment.
The private bathroom has a linen cabinet, corner shower, sink, medicine cabinet, and a toilet.
In the rear bedroom you will find a slide with a king bed and overhead cabinets above the bed. A chest is next to the bed. Across from the bed there is a large wardrobe. In the corner of the room there is a TV and you can even choose an optional washer/dryer.
Outside there is plenty of exterior storage compartments, so bringing all of the "extras" along isn't a problem. You will also enjoy the 19' awning and the protection from the outside elements that it provides while watching TV on the outside entertainment center, plus much more!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# U1448
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 462 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 28000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB 340HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 3ALACXDT8GDV5508 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


