Used 2016 Keystone RV Alpine 3660FL Fifth Wheel
Six slides in a fifth wheel? You will be amazed at the space inside this Alpine fifth wheel by Keystone RV. Model 3660FL with it's front living room layout and slides that provide maximum space in every area of this unit.
Step inside and find yourself in a kitchen that is as spacious as home. There is a free standing dinette slide to the left of the door, a large kitchen island with double sink, and a second slide featuring a double door 12 cu. ft. refrigerator and three burner range. Plus, there is a pantry off to the side as well as two curios, and overhead cabinets throughout for dishes and things.
A coat closet and pantry are combined just inside the entry door to your right for added convenience.
Head up the steps to your right from the kitchen to a front living space also featuring dual slides. There is an entertainment center with a fireplace along the front wall. In the living room you will find dual opposing slides, and each slide has a tri-fold sofa sleeper. Across from the entertainment center there is theater seating with cup holders. The perfect place to entertain, relax, and provide sleeping space for extra guests if needed.
Make your way through the kitchen and head up the steps to the rear master bedroom and bath. The bath is at the top of the stairs and features an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet.
The bedroom features a king bed slide, and a large wardrobe and closet slide with washer/dryer option on one end that is accessible from the hall before entering the bedroom.
With overhead cabinets throughout this Alpine unit, plus exterior storage and six slide outs, there is room for everything and everyone!
**This price includes a $1000 finance incentive. Camper MUST be financed by Jerry’s Campers and RV Center or incentive will be forfeited** Visit us today at Jerrys in Lennox to check out our great selection of Campers or call one of our sales professionals at 605-647-4106 to schedule a Walk Around.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $1,000
Sale Price: $43,999
Stock# RV6166A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 6 |
| Length | 39 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2950 lbs |
| Dry Weight | 13620 lbs |
| Cargo Capacity | 1880 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/85R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4YDF36627GE780540 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


