Used 2016 Keystone RV Cougar X-Lite 28RBS Travel Trailer
Storage inside and out, on the right, the left, and back side. There is even storage in this Keystone Cougar X-Lite that goes right through from one side to the other. So pack up the kids, some food, and any gear you want to take, because this unit has a place to store it all!
Besides storage, model 28RBS offers double size bed bunks, convenient dual entry doors, and a large slide, plus sleeping for TEN!
Enter the main door of the trailer and notice the master bedroom to the right just inside the sliding door. There is a King bed, dual bedside wardrobes, and overhead storage.
An entertainment center is straight in from the door. It can easily be viewed when seated in the booth dinette and tri-fold sleeper sofa slide out each featuring overhead storage and extra sleeping space if needed.
The rear right corner offers a double size bed set of bunks with a ladder for easy access to the top bunk and convenient storage beneath.
The rear left corner provides a complete bath with a shower, toilet and sink, plus an exterior entry door for added convenience when accessing from outdoors. There is also a wardrobe for clothing storage just outside the bathroom door.
The kitchen offers all the amenities you need to prepare and cook food for your family. There is a pantry, refrigerator, three burner range, microwave oven, and double kitchen sink within an angled countertop for ease in cleaning up, and so much more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $4,474
Sale Price: $17,981
Stock# 93258C
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 895 lbs |
| Dry Weight | 6115 lbs |
| Cargo Capacity | 2085 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT28R24GV500943 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


