Used 2016 Keystone RV Cougar X-Lite 28SGS Fifth Wheel
PICTURES COMING SOONThree slide outs are responsible for giving this Cougar X-Lite rear living fifth wheel by Keystone RV its spacious feel. With dual opposing slides in the living area alone, it will feel a little like home when you first step in.
Entering model 28SGS takes you right into the combined kitchen and living room space. There is a slide out entertainment center/pantry, and a free standing dinette with four chairs.
Along the rear wall find two recliners with an end table between, plus overhead storage the entire width of the unit.
There is a tri-fold sleeper sofa, refrigerator, and three burner range slide opposite the door side, plus additional counter space along the interior wall that features plenty of prep space and includes a double sink in an angled part of the countertop, and overhead storage.
Step up to a front bed and bath area. The bath area features a neo-angle shower, toilet, and sink with overhead cabinet. There is also a linen cabinet which is accessible in the bath when the linen/wardrobe slide is fully extended. There is a second sliding bath door that leads directly into the bedroom for added convenience.
The bedroom offers a comfortable queen sized bed with a wardrobe and nightstand, plus so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 19215
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1410 lbs |
| Dry Weight | 7561 lbs |
| Cargo Capacity | 2439 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF28S20G2507882 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


