Used 2016 Keystone RV Hideout 30RKDS Travel Trailer
Enjoy spending time away from home in this Keystone Hideout model 30RKDS featuring a rear kitchen, dual slides, and a front master suite.
Step inside and notice an entertainment center straight ahead through the door. There are floor to ceiling storage cabinets along one side. The sofa and u-shaped dinette slide out opposite the door creates added interior space for walking around. You can also choose an optional tri-fold sleeper sofa if you like.
To the left of the entry door find two lounge chairs for added seating.
The rear kitchen allows you plenty of counter space with a u-shaped counter including a double sink, and overhead storage cabinets, plus cupboards and drawers below. There is also a three burner range, microwave oven, refrigerator and pantry for added storage across the back of the travel trailer.
Head to the right upon entering and find a side aisle bath just down the hall a few steps. The bath includes a neo-angle shower, toilet and sink, plus direct access to the master suite and linen cabinet slide.
The master bedroom in front features a queen size bed with dual bedside closets, overhead storage, plus a slide out wardrobe with attached linen cabinet that can be accessed from within the bathroom when the slide is fully extended.
You will also love the amount of exterior storage in this unit with a front pass-through compartment for all of your camping gear, and so much more!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $4,000
Sale Price: $15,995
Stock# 27064RB
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1035 lbs |
| Dry Weight | 7475 lbs |
| Cargo Capacity | 2360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT30R29G7206280 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


