Used 2016 Keystone RV Hideout 30RLDS Travel Trailer
Enjoy all of your favorite camping locations when making this Hideout 30RLDS travel trailer home. This unit features a rear living layout and double slides for added interior space.
Step inside and find a L-shaped counter straight ahead. There is a double kitchen sink, overhead storage, plus drawer and cabinet space for pots and pans below. The slide behind the counter features a three burner range, pantry and refrigerator, plus a sofa with overhead storage as well.
The rear of this Hideout unit features two lounge chairs with an end table between and overhead cabinets the entire width of the trailer. Along the curb side there is a slide out dining table with four chairs and a corner entertainment center for your enjoyment just to the left of the side entry door.
Head up front to a side aisle bath with corner shower, toilet and sink, plus linen cabinet. There is dual access from the hall or front bedroom for added convenience.
The private front bedroom features a queen bed with closets on both sides of the bed, plus overhead cabinets for more storage also.
There is a front pass-through compartment for storing all of your exterior camping gear. And, you may add an optional tri-fold sleeper sofa in place of a standard sofa if you like. There is so much to want in this trailer and some!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $1,000
Sale Price: $14,999
Stock# 1484-25A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1045 lbs |
| Dry Weight | 7482 lbs |
| Cargo Capacity | 2363 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT30R22G7201910 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


