Used 2016 Keystone RV Laredo LHT 27RB Travel Trailer
Enter model 27RB and be greeted by a wide open space with the dual opposing slides fully expended. There is a refrigerator, counter space, and three burner range to your left, along with overhead cabinets too. A nice size pantry offers plenty of storage for dry and canned food items just off the slide, and the convenient kitchen island off center provides prep space, and a double kitchen sink.
Opposite the door side find a large slide out fold-down sofa with storage above, and a booth dinette. These provide plenty of seating during daytime hours, and can be made into sleeping space if needed at night. The slide offers even more walking around space for your family to enjoy, and a nearby entertainment center can easily be seen from any seating in the room.
The front bedroom area features a queen size bed with overhead cabinets, and dual bedside wardrobes.
The very rear is where you will enjoy the best convenience of all when camping. A full bath with shower including glass door, a vanity with sink and overhead cabinet, plus a toilet and linen storage.
On the outside you will enjoy ample storage with the front pass-through, and when you want to cook outside there is a outdoor kitchen area that provides a bumper mount grill, refrigerator, and overhead storage, plus more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# CBR0273
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| Dry Weight | 6285 lbs |
| Cargo Capacity | 1495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4YDT27R29GK600273 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


