Used 2016 Keystone RV Montana 3791 RD Fifth Wheel
Home Away From Home 5th Wheel!
Live large in this Keystone Montana 3791RD fifth wheel which features FIVE slides, a raised rear living room, a convenient kitchen island, and an 18 cu. ft. residential refrigerator, plus so much more! It may even feel like you haven't left home, well...until you look out the window at the view of your choice!
Step inside model 3791RD and see just how enjoyable your next camping trip can be with all the space inside. As you enter find a dining table with two chairs in a slide out to the left of the door. Straight ahead there is a slide out 18 cu. ft residential refrigerator, pantry, counter space, and three burner range with convection microwave oven. Additional counter space with overhead cabinets and lower storage are straight in from the door along the interior wall. There is also a convenient kitchen island where the double sink is located.
Head toward the rear and step up to find a raised living area with dual opposing slides featuring a hide-a-bed sofa in each. There is a third sofa for added seating, making this space the perfect conversation area. Enjoy watching television on the flat screen TV along the rear wall, and choose the optional fireplace shown in the floor plan image for those cool chilly nights when you just want to stay inside.
To the right as you enter head up the steps to a side aisle bath and front bedroom. The bath offers a toilet, linen cabinet, sink and 48" x 30" shower.
At the end of the hall through the door enjoy a spacious front bedroom retreat. Inside find a slide out queen or optional king size bed with storage underneath. There is also a dresser with HD TV above, a seating area, and wardrobe along the front wall with a washer and dryer prepped space on either side, plus so much more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $2,600
Sale Price: $25,995
Stock# TO1069A
Interior Color: Java, Nightfall
| Sleeps | 7 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | Java, Nightfall |
| Hitch Weight | 2945 lbs |
| GVWR | 16945 lbs |
| Dry Weight | 13180 lbs |
| Cargo Capacity | 3705 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF37922G4702786 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


