Used 2016 Keystone RV Montana High Country 305RL Fifth Wheel
****VERY CLEAN REAR LIVING 5TH WHEEL****
Step into this Montana High Country fifth wheel and see how convenient your time away from home will be. Model 305RL features a rear living layout, triple slides, and a convenient kitchen island, plus more!
Upon entering 305RL you will see the kitchen amenities to your immediate left with a slide out three burner range, refrigerator, and pantry. There is also a entertainment center within this kitchen slide featuring a HDTV and optional fireplace. The kitchen island features a double sink and provides additional counter space as well. There is a convenient hutch located along the interior wall straight in from the entry door for more storage needs.
The rear wall features a hide-a-bed sofa with overhead storage. The second slide in the main living area features an optional free standing dinette with four chairs, and optional theater seating for two with overhead cabinet and cup holders.
To the right of the entry door step up to a side aisle bath where you will find a 48" x 30" shower, toilet, and vanity with sink.
Continue to the end of the hall into a private front bedroom with queen slide out bed, or optional king if you enjoy a bit more space to sleep. There is also a dresser opposite the bed with an HDTV above, and a wardrobe for clothing storage with space prepped for a washer and dryer on either end of the wardrobe, plus so much more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# BF102C
Interior Color: Davenport, Fresco, Nutmeg
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Interior Color | Davenport, Fresco, Nutmeg |
| Hitch Weight | 2270 lbs |
| Dry Weight | 10120 lbs |
| Cargo Capacity | 4150 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| VIN | 4YDF3052XTA740555 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


