Used 2016 Keystone RV Passport 2520RL Grand Touring Travel Trailer
This Passport Grand Touring travel trailer model 2520RL by Keystone RV allows you to enjoy the added space from the kitchen/living room slide, private front bedroom, and much more!
As you enter to your right there is a linen cabinet for storage. The convenient bathroom is on the opposite side featuring an angled shower, toilet and sink.
The front bedroom has a sliding door to close off the room for more privacy. The bedroom offers a queen bed with two bedside wardrobes, and an overhead cabinet.
Prepare and cook food for your family with the kitchen amenities provided including a pantry for dry good storage, a refrigerator to keep your perishables fresh and cold, and a three burner range, plus a double sink. You will also find ample storage with overhead cabinets and lower cupboards and drawers. On the opposite side is a u-shaped dinette slide out for meal time or just hanging out including overhead storage.
A sofa is along the rear wall allowing more seating plus an additional sleeping area at night. There is an entertainment center along the interior living room wall that can easily be viewed by any of the seating in the room.
The front exterior pass-through storage compartment and rear side storage is perfect for all of your outdoor camping gear, and much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 7443A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 540 lbs |
| Dry Weight | 4880 lbs |
| Cargo Capacity | 1370 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


