Used 2016 KZ Sportsmen Show Stopper LE S282BHSS Travel Trailer
With double slides, and a rear set of bunks there is plenty of room for the family in the Sportsmen Show Stopper LE Special S282BHSS travel trailer.
As you enter this model, straight in front of you is a double kitchen sink with an overhead cabinet for dishes. To the left of the entry door find extra counter space, a three burner range, refrigerator, and overhead cabinets. The slide located on the opposite side has a dinette bench with bar stools and a 70" sofa.
Located in the rear is a set of bunk beds and a wardrobe.
The side aisle bathroom has a toilet, sink, overhead cabinet, and shower.
In the very front of the trailer you will find a bedroom with a slide out queen bed. There is also a dresser and closet.
Outside enjoy the 16' awning, and the pass thru storage area, and so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 1895
Interior Color: Rustic
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Rustic |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5820 lbs |
| Cargo Capacity | 1180 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


