Used 2016 KZ Sportsmen Show Stopper S242SBHSS Travel Trailer
A rear bunk house, u-dinette, and single slide are just a few of the features that you will find inside the Sportsmen Show Stopper S242SBHSS travel trailer by KZ.
As you enter the travel trailer, to the right is a comfortable queen bed with two wardrobes, one on either side of the bed, and storage can be found above the bed.
The kitchen area has a double kitchen sink, three burner range, and microwave on one side of the travel trailer. The other side of the travel trailer has a u-dinette slide, pantry, TV mount, and refrigerator.
In the rear you will find a bathroom with a toilet, shower, sink, and medicine cabinet.
The bunk house has a 50" x 75" double bunk.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer, as well as a large pass thru storage.
Outside you will find an optional outside kitchen with a refrigerator, two burner range, and a sink. Also outside there is an 18' awning which provides shade from the sun, and so much more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $3,000
Sale Price: $22,900
Stock# DG1511B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 540 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4480 lbs |
| Cargo Capacity | 1520 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


