Used 2016 KZ Spree 262RKS Travel Trailer
Dual Entry / Rear Kitchen / Queen Bed / Couple's Camper
The dual entry Spree 262RKS travel trailer by KZ offers a single slide for more interior space, and a rear kitchen area by the entry door.
As you enter, to your left along the rear wall there is a pantry, three burner range, microwave, double kitchen sink, and lots of counter space in the kitchen.
The road side slide offers a refrigerator, jiffy sofa, and a wardrobe. The opposite side of the travel trailer has a booth dinette.
In the bathroom you will find a toilet, 48" shower with seat, linen cabinet, and a sink.
The front of the travel trailer has a queen size bed, two wardrobes, one on either side of the bed, and a TV mount. There is also a private entrance from the bedroom outside.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the 262RKS as well as a nice exterior pass thru storage, and so much more!
This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed.
A protection plan can be added to this unit for an additional cost. Ask our team for details
*Financing Available. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# G8109429
Interior Color: Dawn, Patina, Twilight
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Dawn, Patina, Twilight |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| GVWR | 6800 lbs |
| Dry Weight | 5590 lbs |
| Cargo Capacity | 1210 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


