Used 2016 KZ Spree Connect C250BHS Travel Trailer
The C250BHS Spree Connect travel trailer by KZ features a rear bunkhouse and a single slide u-dinette as well as a pullout exterior kitchen.
Stepping inside this travel trailer, you will find the front bedroom to your right. The bedroom offers a comfortable queen bed and wardrobes on either side of the bed.
In the kitchen area you will find an angled double kitchen sink, three burner range, and a refrigerator. On the opposite side of the trailer is a pantry, and a u-shaped dinette slide out. You can relax at the dinette and enjoy the TV on the interior front wall of the living/kitchen space.
The rear bathroom offers a toilet, tub, corner sink, and a medicine cabinet.
The rear bunkhouse has a set of double size bunk beds which is ideal for your kids and friends.
There is plenty of overhead cabinets throughout the C250BHS as well as an exterior pass thru storage, plus a trunk door. Don't forget to check out the outdoor kitchen which has a two burner range, refrigerator, and a single sink.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $4,295
Sale Price: $14,700
Stock# 18327A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| GVWR | 6800 lbs |
| Dry Weight | 5120 lbs |
| Cargo Capacity | 1680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4EZTL2527G8067022 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


