Used 2016 Lance Lance Travel Trailers 2185 Travel Trailer
SOLD!!
Features May Include:
- 2 Batteries
- Propane Tank
- Electric Tongue Jack
- Hot Water Heater
- 1 Slide Out
- Electric Patio Awning
- A/C
- Furnace
- Solid Wood Cabinetry Throughout
- 3 Burner Range Top
- Microwave
- Refrigerator
- Side by Side Kitchen Sink
- Full Bath
- Rear Closet/Storage Area W/ Access Door
- Booth Style Dinette (BED)
- Sofa Sleeper/Queen Murphy Bed.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $1,130
Sale Price: $19,995
Stock# 6425C
Exterior Color: White/Blue/Black
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Exterior Color | White/Blue/Black |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4210 lbs |
| Cargo Capacity | 1790 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Dinette, Queen, Sofa |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | 1 |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 317804 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


