Used 2016 Newmar Bay Star 3124 Motor Home Class A
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Newmar Bay Star 3124 - Class A motorhome highlights:
The Bay Star 3124 motor home by Newmar offers plenty of room with a full wall slide as well as an additional slide in the bedroom.
As you enter the motor home, to the left is a double kitchen sink, three burner range, and refrigerator. Meal prep and clean up is a breeze with this kitchen! The opposite side of the motor home has a full wall slide with a 87" sofa, dinette, pantry, linen cabinet, and in the bedroom the slide continues with two shirt wardrobes, a chest of drawers, and an overhead TV in the bedroom.
The bedroom, across from the shirt wardrobes and chest of drawers you will find a slide with a king bed and an overhead cabinet above the bed. There are also nightstands on either side of the bed.
As you leave the bedroom, the side aisle bathroom has a toilet, sink, corner shower, and overhead cabinets.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home which provide great storage.
Both the driver and passenger seats swivel around which adds additional seating in the motor home. Above the cab there is an overhead TV which can easily be viewed from the kitchen and living area.
When you are ready for your next road trip choose the Bay Star 3124!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $10,000
Sale Price: $69,998
Stock# 30924A
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| GVWR | 22000 lbs |
| Dry Weight | 18030 lbs |
| Cargo Capacity | 3970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 9600 |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 30924a |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


