Used 2016 Newmar Canyon Star 3755 Motor Home Class A
The Canyon Star 3755 class A gas motor coach by Newmar offers triple slides, a rear bath, and a half bath.
As you enter the motor coach, to the right is the driver and passenger's chairs that rotate to provide more seating in the living and kitchen space. There are overhead cabinets with storage above the cab.
Along the road side there is a slide including a dinette and theater sofa. An entertainment center with a TV is beside the entry door which is across from the sofa and dinette. Next to the dinette is a convenient half bath including a sink, toilet, and a linen cabinet.
The kitchen stretches along the curb side inside a slide out featuring an angled double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and two pantries for your non-perishables.
As you head to the rear of the coach, the master bedroom includes a queen bed with overhead cabinets slide, the other side of the room provides plenty of storage with a chest of drawers, dual shirt wardrobes, and overhead cabinets plus a TV.
As you enter the master bathroom in the rear of the motor coach, you will find a toilet on one side, a shower on the other side, and a sink on the rear wall in center of the bathroom, plus a linen cabinet.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 322221
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 26000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 86 gals |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Generator | Onan 5500 |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 39799 |
| Engine | 362 HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY5G0A08744 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


