Used 2016 Newmar Ventana 3709 Motor Home Class A - Diesel
The Ventana 3709 class A diesel motor home by Newmar features a full wall slide, a rear bath, a half bath, plus much!
As you enter the coach, the full wall slide features a 74" hide-a-bed sofa, booth dinette, refrigerator, and pantry for your non-perishables, plus in the bedroom there are two wardrobes, chest of drawers, and an overhead TV. On the opposite side there is a double kitchen sink on an angled countertop, three burner range, fireplace with LED TV on a power lift, and overhead cabinets stretching the whole lengthn of the slide out.
Both the driver and passenger seat easily swivel around to provide more seating in the living area.
Just before you enter into the rear bedroom you will find a half bath including a toilet, sink, linen cabinet, and overhead storage.
The walk through bedroom has a queen bed slide with nightstands on each side. In the rear of the coach is the master bath. There is a 36" corner shower and toilet, plus a wardrobe with bi-fold doors, sink with overhead cabinet, and wardrobe or washer and dryer along the rear wall.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $70,015
Sale Price: $129,984
Stock# 5CR703
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 36400 lbs |
| Dry Weight | 29600 lbs |
| Cargo Capacity | 6800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 62069 |
| Engine | Cummins ISB 360 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZAB2DT8GCHP5703 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


