Used 2016 Newmar Bay Star 3124 Baystar Motor Home Class A
Price includes $6,000 Finance Rebate
The Bay Star 3124 motor home by Newmar offers plenty of room with a full wall slide as well as an additional slide in the bedroom.
As you enter the motor home, to the left is a double kitchen sink, three burner range, and refrigerator. Meal prep and clean up is a breeze with this kitchen! The opposite side of the motor home has a full wall slide with a 87" sofa, dinette, pantry, linen cabinet, and in the bedroom the slide continues with two shirt wardrobes, a chest of drawers, and an overhead TV in the bedroom.
The bedroom, across from the shirt wardrobes and chest of drawers you will find a slide with a king bed and an overhead cabinet above the bed. There are also nightstands on either side of the bed.
As you leave the bedroom, the side aisle bathroom has a toilet, sink, corner shower, and overhead cabinets.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home which provide great storage.
Both the driver and passenger seats swivel around which adds additional seating in the motor home. Above the cab there is an overhead TV which can easily be viewed from the kitchen and living area.
When you are ready for your next road trip choose the Bay Star 3124!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UM980450
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| GVWR | 22000 lbs |
| Dry Weight | 18030 lbs |
| Cargo Capacity | 3970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 74280 |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY1G0A11933 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


