Used 2016 Northwood Arctic Fox 22G Travel Trailer
Step into the Arctic Fox 22G wide body travel trailer to find a bedroom at the front. A queen size bed has a wardrobe at each side and overhead cabinets. You may choose the sit & sleep option for a sofa that converts to a queen bed. There is a privacy curtain for use while sleeping.
To the left of the entry door, there is a booth dinette with overhead cabinets along the side wall and a TV mounted above the far booth seat.
Across the rear of the travel trailer, a full bathroom includes a wardrobe, a toilet, a vanity sink, a medicine cabinet and a tub/shower.
Outside the bath, the kitchen includes a refrigerator, a three burner range, a double kitchen sink, overhead cabinets, and counter space.
This model comes generator ready if you choose that option, plus much more!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $16,697
Sale Price: $15,999
Stock# C45241
| Sleeps | 4 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 4678 lbs |
| Cargo Capacity | 2822 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST205/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4N11G2222G0145241 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


