Used 2016 Northwood Arctic Fox 27-5L Fifth Wheel
The double slide Arctic Fox 27-5L Silver Fox Edition fifth wheel by Norwood Mfg. includes a rear kitchen, a ceiling fan, and open floor space in the living area.
As you enter, the living and kitchen areas are opened wide with a generous slide out. There is an optional swivel chair just inside the slide, while the road side slide includes a jackknife sofa with overhead cabinets and a free standing dinette with four chairs. There is a ceiling fan near the entry and the chair.
Continuing around the rear wall, the kitchen begins with a pantry, counter space, overhead cabinets, and an angled sink in the corner. It continues up the side wall with more counters and overhead cabinets, a three burner range, a refrigerator, a cabinet, a TV, and an additional pantry.
There is a side aisle bathroom with a toilet, a corner shower, private entry to the bedroom, a vanity sink, and a medicine cabinet.
The front bedroom includes a slide out with a linen closet accessible from the bath and a wardrobe within the bedroom. It also includes a queen bed, overhead cabinets on each side and shelves above the bed, plus much more inside and out!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 253027
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1868 lbs |
| GVWR | 13400 lbs |
| Dry Weight | 9650 lbs |
| Cargo Capacity | 3750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 102 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4N15L2724G0144291 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


