Used 2016 Northwood Arctic Fox 28F Travel Trailer
Sale Pending to Anaconda, MT!
WE MAKE BUYING AN RV EASY WITH NO HASSLE PRICES AND NO OTHER SURPRISE FEES OR CHARGES!
This Northwood Manufacturing Arctic Fox 28F includes:
- $100 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To The RV Club Unlimited For Only $219!
Step into the Silver Fox Edition Arctic Fox 28F to find two slides opposite each other for wide open living space. The slide to the left of the entry includes a refrigerator, a three burner range, counter space and overhead cabinets. There is a large storage pantry on the inside wall. A center kitchen island includes a double sink for easy clean up.
The opposite side slide out provides a jackknife sofa, overhead cabinets and a free standing dinette with four chairs. There is a TV cabinet and TV on the center of the front wall.
The front bedroom is accessible from either side of the TV cabinet and includes a queen bed, a wardrobe on each side and overhead cabinets.
The rear full bathroom includes a wardrobe, a corner angled shower, a vanity sink, a medicine cabinet and a toilet.
At the outside rear, there is a storage area. You may choose an optional exterior kitchen with overhead cabinets, a sink, and a refrigerator.
There are many standard features to enjoy, plus you can choose a few options such as the generator ready option, plus more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $4,901
Sale Price: $24,999
Stock# UTD5860
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 772 lbs |
| GVWR | 10400 lbs |
| Dry Weight | 7499 lbs |
| Cargo Capacity | 2901 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


