Used 2016 Northwood Arctic Fox 32-5 Fifth Wheel
Looking for TRIPLE slides and a large kitchen and living space? You have found it in the Arctic Fox 32-5M Silver Fox Edition fifth wheel by Northwood!
As you enter at the center of the 32-5M, you go up two steps on your right to the master bed and bath. A full bathroom to the left includes a toilet, a corner shower, a vanity sink, a medicine cabinet, shelves and private entry to the bedroom.
The bedroom includes a queen bed slide out with optional nightstands for each side. You may choose a king size bed in the slide out (no nightstands available with this option). The front wall provides a sliding mirror wardrobe, and a corner wardrobe or washer/dryer closet. There is also a TV mounted in this corner and a dresser on the wall opposite the bed.
In the living area, the room is spacious with two slide outs opposite each other. To the left of the entry door, a generous slide includes an entertainment center, a TV, overhead cabinets, and a free standing dinette with four chairs.
Along the rear wall, there are two swivel chairs and overhead cabinets. A ceiling fan is mounted in the center of the room.
Continuing around, another slide includes a jackknife sofa with overhead cabinets and the beginning of the kitchen with a refrigerator, a three burner range, counters and overhead cabinets. The kitchen continues along the interior wall with additional countertop space, overhead cabinets along the wall and an angled double kitchen sink with a L-shaped countertop, also enjoy extra work space with the island.
There are many standard features to enjoy, options to choose, plus so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $4,755
Sale Price: $39,995
Stock# CN1126
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2588 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 12030 lbs |
| Cargo Capacity | 4470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Tire Size | ST235/85R16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4N15M3228G0143915 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


