Used 2016 Outdoors RV Timber Ridge 270DBHS Travel Trailer
Your family will thoroughly enjoy your adventure in the Timber Ridge 270DBHS bunkhouse travel trailer by Outdoors RV.
A front bedroom provides a walk around queen bed with wardrobes and nightstands at each side of the bed as well as overhead storage above the head of the bed, and a TV in the corner.
As you enter through the front entry of the travel trailer, to your right along the outside of the bedroom wall you will find a wardrobe and a pantry. Beyond the bedroom door, you find an entertainment center with a TV.
Continuing around the far wall, a generous slide includes a sleeper sofa with overhead cabinets, plus a skylight above for natural lighting. A u-shaped dinette with a rolling ottoman completes the slide out.
Near the rear of the trailer, there is an entry/exit door on the road side within the bunk house area. There is a curtain for some privacy in the bunk house as well as a wardrobe and nightstand, a bunk ladder and generous 42" x 74" upper and lower bunk beds. The lower bunk will even fold up for extra storage area access.
A side aisle full bath includes a toilet, vanity sink, medicine cabinet, corner shower with skylight, and linen storage.
The kitchen includes a refrigerator, three burner range, angled double sink, flip-up counter extension, and overhead cabinets.
Enjoy loading and unloading the outdoor gear in the exterior storage compartments, and much more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# ACCE10627
Interior Color: Cafe Latte, Iced Mocha
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Cafe Latte, Iced Mocha |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| GVWR | 8995 lbs |
| Dry Weight | 7195 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75 15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 51W123228G1010627 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


