Used 2016 Palomino Puma Unleashed 27-SBU Toy Hauler Travel Trailer
The Puma Unleashed 27-SBU by Palomino offers up to 14' 3 7/8" of cargo space accessed by a 7' 5" rear ramp door with spring assist, plus a front bed and more!
As you enter this travel trailer toy hauler almost straight inside is a full bathroom along the road side wall. The bath includes a toilet, extended vanity with sink and a tub.
In the front, you will find a bedroom with an accordion door for privacy. It includes a queen size bed, shirt closets over nightstands on both sides including overhead cabinets between.
The living/kitchen area provides two swivel chairs with overhead cabinet storage. The kitchen includes a double sink, three burner range, refrigerator, and a TV. A pantry for your non-perishables is included next to the entry door.
When the toys are unloaded, this toy hauler offers two flip-up sleeper sofas with a table between them in the cargo area. There is a privacy curtain to separate the rear space from the kitchen area. You may also choose an optional queen bed with electric lift over the sofa sleepers for additional sleeping space.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# P059406
| Sleeps | 8 |
| Length | 30 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 905 lbs |
| GVWR | 11065 lbs |
| Dry Weight | 7485 lbs |
| Cargo Capacity | 3580 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TPTC29GP059406 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


