Used 2016 Palomino SolAire Ultra Lite 315RLTSEK Travel Trailer
This SolAire Ultra Lite is a great travel trailer to entertain family and friends with a swivel indoor/outdoor entertainment center, outdoor refrigerator, kitchen island, rear living space with two sofas, plus more!
As you enter 315RLTSEK by Palomino you will be impressed with the dual opposing slides in the kitchen and living combined area. To your left is a large slide out with a refrigerator, three burner range, microwave, and counter space. Plus inside the slide is an entertainment center that swivels indoor/outdoor for easy viewing inside or outside and includes overhead storage inside the trailer. A kitchen pantry is next to a coat closet on the interior wall. The double sink is located in the kitchen island providing plenty of room for clean up and prep space.
On the opposite wall is a slide out sofa and booth dinette. This area is great for meals, playing games, or using as an additional sleeping space. Along the rear wall is a tri-fold sofa with overhead storage above.
Heading towards the front of the trailer you will find a side aisle bath with a vanity sink, radius shower, bath linen cabinet within the bedroom slide out, and a toilet. Plus there is a second entry into the bedroom through a sliding door.
The first entrance into the bedroom is in the hallway. As you enter there is an entertainment center on the interior wall facing the queen bed, overhead cabinets, and dual wardrobes for your things. Plus there is a bedroom vanity with a bath linen cabinet in a slide out allowing more walking around room in the bedroom and bath.
You are sure to enjoy the outdoor refrigerator to store your extra drinks or snacks for easy access when hanging outside, while watching the TV that swivels, or relaxing under the awning.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $20,644
Sale Price: $16,999
Stock# PS1079U
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 815 lbs |
| GVWR | 8815 lbs |
| Dry Weight | 7069 lbs |
| Cargo Capacity | 1746 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| VIN | 4X4TPAH25GN021079 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


