Used 2016 Prime Time RV Crusader 295RST Fifth Wheel
Load up your family, and start your next camping trip with the 295RST Crusader fifth wheel by Prime Time Manufacturing which features triple slides, and a rear living area.
As you enter the fifth wheel to the left is a slide with a three burner range, refrigerator, and large entertainment center. Along the rear wall is a hide-a-bed sofa with end tables. The other slide has theater seating and a dinette. In the middle of the kitchen you will find a handy kitchen island with a double kitchen sink. Along one wall is a closet and a large pantry area.
Stepping upstairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet, corner shower, and sink.
The bedroom offers a private entrance into the bathroom for your convenience. Inside the bedroom there is a queen bed, nightstand, and a slide with a linen cabinet and wardrobe, and much more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 118506
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1278 lbs |
| Dry Weight | 8321 lbs |
| Cargo Capacity | 3117 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5ZT3CSVB3GG118506 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


